Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Ertuğrul, 2024 yılını değerlendirerek, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe zorlu bir dönemden geçildiğini belirtti. Ertuğrul, emek yoğunluğuyla öne çıkan sektörde, 2023'ün ardından 2024 yılının da zorlu geçebileceğini söyledi. Ancak, başkan sektör olarak yılın ikinci yarısında umutlu olduklarını ve bir hareketlenme beklediklerini ifade etti.
Zorlu Bir Süreçten Geçiyoruz
Ertuğrul, 2023 yılında hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe istihdam kayıpları, küçülme ve kapanmaların yaşandığını belirterek, 2024 yılında benzer bir tablonun olabileceğini vurguladı. Ayrıca, 2023 yılında ihracat kaybının yüzde 9 olduğunu ifade ederek, AB ülkelerine olan ana pazarlarının pahalı olması nedeniyle rekabet koşullarının zorlaştığını dile getirdi.Umutlu Bakıyoruz
Başkan Ertuğrul, maliyet artışlarını ürünlere yansıtmaları gerektiğini belirterek, rekabetin kıran kırana yaşandığı global pazarda müşteri kayıpları yaşandığını ifade etti. Ancak, niş ürünlere yönelen üreticilerin kapasite artışına gittiğini ve katma değerli üretime odaklanan firmaların sayısının arttığını gözlemlediklerini söyledi. Başkan, ana pazarlarında bir rahatlama olması durumunda, 2024 yılının ikinci yarısında sektörlerinde olumlu bir hareketlenme beklediklerini belirtti.İç Pazarda Düşüş Bekleniyor
Ertuğrul, yürütülen ekonomi politikasının ekonomide soğumayı hedeflediğini belirterek, bunun toplumun alım gücünde düşüşe neden olduğunu ifade etti. İç pazarda yaşanan ekonomik sıkıntıların hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe de Pazar kaybına ve satışlarda düşüşe neden olduğunu söyledi.Kadın İstihdamına Destek Devam Edecek
EGSD olarak kadın istihdamına yönelik mesleki eğitim kurslarına devam ettiklerini belirten Ertuğrul, kadın istihdamının toplumsal refah için önemli olduğunu vurguladı. Sektörde yüzde 60'lık bir kadın çalışan oranına sahip olduklarını belirten başkan, kadın istihdamına yönelik projeler geliştirmeye devam edeceklerini söyledi. Emek yoğun bir sektör olan hazır giyimde, 2024 yılında da İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası ve 9 Eylül Rotary Kulübü ile iş birliği yaparak istihdamı destekleyeceklerini ifade etti.