Program kapsamında Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Bir Kira Bir Yuva” kampanyasına ödül verildi. Halk TV tarafından canlı yayınlanan kampanya, barınma krizine çözüm bulmak amacıyla başlatılmıştı.
“Vicdanların ölmediğini gösteren bir dayanışmaydı”Başkan Soyer, 22 Şubat’ta yapılan “Halk Dayanışması” canlı yayınında, 33 bin 98 aileye 350 milyon lirayı aşan kira desteği toplandığını söyledi. Tunç Soyer, “Bir Kira Bir Yuva Kampanyası, her şeyin çürüdüğü bir dünyada hala vicdanların ölmediğini, çürümediğini gösteren çok kıymetli bir dayanışmaydı. O nedenle o gün o dayanışmaya katkı veren herkese en içten saygılarımı sunuyorum. Ve her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Türkiye’mizde özgür haber alma hakkının takipçisi olan ve bu kadar zor bir alanda bağımsız bir basın yaratma mücadelesi veren Halk TV ailesine, tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. O kampanyayı tüm Türkiye’ye, dünyaya yayma konusunda olağanüstü bir katkı verdiler. İz Gazete ailesine de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” dedi. “Çok anlamlı bir geceydi”Serhan Asker ise deprem bölgesinde yaşadıklarını unutmadığını ifade ederek, şunları söyledi: "Hayatımız o depremden sonra bambaşka bir evreye büründü. Ben orada tüm ailesini kaybeden insanları tanıdım. On binlerce insan hayatını kaybetti. Ciddi bir barınma krizi yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in önderliğinde, barınma sorunu için bir dayanışma gecesi düzenledi. Çok anlamlı bir geceydi. Dışarda insanlar soğuktan titriyordu. Çadır, konteyner yoktu. Ev vaadi vardı. Ve o evler, o konteynerler depremzede ailelere açıldı. Aileler birazcık olsun sıcak bir yuvada hayatlarını sürdürmeye başladı. O günler unutulmaz. O günleri unutmamalıyız. Biz o bölgeyi unutursak, insanlığımızı unuturuz.”Bora Er de “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile belediye çalışanlarına depremde gösterdikleri çabadan dolayı çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Sutopu Kadın Takımı’na da ödülProgramda, LEN Kadınlar Challenger Kupası'nda elde ettiği başarıyla sutopunda ilk Avrupa Kupası'nı Türkiye’ye kazandıran İzmir Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sutopu Kadın Takımı’na da ödül verildi. Ödülü, takım adına Kübra Kuş ile Hanzade Dabbağ, gazeteci Seçkin Öner’in elinden aldı.İz Bırakanlar Ödülleri’nin bir diğer sahibi de hem deprem bölgesinde hem de Akbelen Direnişi’nde yaptığı haberlerle öne çıkan belgeselci ve gazeteci Kazım Kızıl oldu. Kazım Kızıl’a ödülünü İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi verdi.Agrobay Seracılık’ta çalışırken sendikal örgütlenme için mücadele veren, bu nedenle işten çıkarılan kadınlar da ödül aldı. 150 gündür işlerine geri dönmek için direnen kadınlar adına ödülü Behice Karabulut ile Fatma Kaya, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri ve İz Gazete Yazarı Mehlika Gökmen’den aldı.
Halk TV’ye Ödül Verildi
Başkan Soyer, törende yaptığı konuşmada, “Bir Kira Bir Yuva kampanyası, her şeyin çürüdüğü bir dünyada hala vicdanların ölmediğini, çürümediğini gösteren çok kıymetli bir dayanışmaydı” ifadelerini kullandı. Halk TV, kampanya sürecine katkılarından dolayı ödüllendirildi. Başkan Soyer, dayanışmanın önemine vurgu yaparak, İzmir’in bu zorlu süreçte nasıl birlik içinde olduğunu gösterdi.İz Gazete’nin 8. Yıl Kutlaması
Tören, İz Gazete’nin yayın hayatına başlamasının 8. yılı nedeniyle Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda düzenlendi. Başkan Soyer ve eşi Neptün Soyer, bu özel gecede İzmir’in önemli basın kuruluşlarından biri olan İz Gazete’yi kutladı.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65aba5579d271.jpg)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65aba55edab35.jpg)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65aba572d59e4.jpg)