Yarın Yapılacak Kura Çekimi ile Seçime Katılacak Partilerin Pusula Sıralaması Belirlenecek31 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçime katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yerleri, yarın Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanlığı'nda düzenlenecek kura çekimi ile belirlenecek.YSK tarafından ilan edilen seçim takvimine göre, seçime katılma yeterliliğine sahip 36 parti, parti temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek kura çekiminde oy pusulasındaki konumlarını belirleyecek.Seçime katılma yeterliliğine sahip olan partiler arasında bulunan Yenilik Partisi daha önce YSK'ye Mahalli İdareler Genel Seçimleri'ne katılmayacağını beyan etmişti.Belediye başkanı seçiminde kullanılacak birleşik oy pusulasının en üstünde "Siyasi Partiler" ibaresi yer alacak, bağımsız adaylar varsa "Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar" ifadesi kullanılacak. Kura çekimi sonucunda pusulada soldan sağa partiler ve adaylar ad soyad sırasına göre yerleştirilecek.
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65b36da132ab0.png)