Minik Tuana, Beyin Sapı Tümörüne Karşı Mücadelede Moralle Kazandı
İzmir'de yaşayan Özgül ve Hayrullah Ülker çiftinin kızları Tuana Ülker, 16 aylıkken başlayan denge kaybı ve kilo kaybı şikayetleri sonucunda
Beyin Sapı Tümörü teşhisi kondu. 12 yaşındaki Tuana, bu süreçte 6 ameliyat geçirdi ve görme kabiliyetini tamamen kaybetti. Ancak Tuana, moralle ve etkinliklerle hayata sarılarak kansere karşı mücadeleyi bırakmadı.Tuana'nın ebeveynleri, kızlarının sağlığı için ellerinden geleni yaparken, Tuana 2021 yılında hastalığının nüks etmesiyle tekrar tedavi görmeye başladı. 6 operasyon geçiren minik Tuana, hayat dolu bir enerjiyle moralle, etkinliklerle yaşamına devam ediyor. Resim yapma, oyuncaklarla oynama ve arkadaşlarıyla vakit geçirme gibi aktivitelerle hayata bağlanan Tuana, umut dolu bir hikayeye ilham veriyor.
“Uzun operasyonlar geçirdik, çok şükür şimdi iyi”Tuana'nın tedavi sürecinin iyiye gittiğini anlatan anne Özgül Ülker, “Tuana'ya 16 aylıkken teşhis konuldu. Birkaç operasyon geçirdi. O süreç gerçekten çok zor bir süreçti. Ardından bir ilaç tedavimiz oldu. Onkolojide devam ettik. Tekrar bir ilaç tedavimiz oldu, tekrar bir operasyon oldu. Uzun operasyonlar geçirdik. Beyinde bir kitle oluştu. En ufak bir durum çocuğu etkiliyordu. 4 yaşında maalesef görme kabiliyetimizi kaybettik. Kitle, görme merkezinde olduğu için görme kabiliyetini kaybetti. Ondan sonra tekrar 3 defa operasyon tekrar geçirdik. Çok şükür şimdi iyi. Kontrollerimiz sürüyor” ifadelerini kullandı.
“Arkadaşlarıyla çok güzel bağ kuruyor”Tuana'nın gittiği her yerde etkinlikleri anlattığını vurgulayan Özgül Ülker, “Tuana ‘Ben oraya gittim, orada çok mutlu oldum' diyor. Bütün gün evde onu anlatır. Mutlu oluyor. Yeni arkadaşlarla tanışıyor. Hiç unutmuyorum bir gün otele gittik. Tuana bana ‘anne ne kadar güzel bir yer' dedi. Oradaki arkadaşlarla da o kadar güzel bir bağ kurmuş. Kendini çok güvende hissediyor, ‘annem gibi davranıyorlar bana' diyor” diye konuştu. (İHA)