İstanbul'da sosyal medya fenomeni Banu Parlak'a ait güzellik merkezinin kurşunlanmasıyla ilgili olarak açılan davada, mahkeme Dilan ve Engin Polat çiftinin tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşmada çiftin suçlamaları reddettiği ve olayla ilgilerinin olmadığını savundukları ifade edildi.
Banu Parlak'ın güzellik merkezi, 1 Ekim 2023 günü saat 02.00 ile 04.30 arasında motosikletli kişiler tarafından silahlı saldırıya uğramıştı. İstanbul'da gerçekleşen duruşmada, çiftin 'azmettirme' suçlamasıyla cezalandırılmaları talep edildi. Sanıklar Dilan, Engin ve Sezgin Polat ile müşteki Banu Parlak duruşmada hazır bulundu. Tarafların avukatları da duruşmaya katıldı. Kimlik tespiti sırasında Engin Polat, "aylık ortalama gelirim 200 bin" ifadesini kullandı. Dilan Polat ise aylık gelirinin 200 bin TL olduğunu beyan etti. Engin Polat, duruşma salonunda küçük oğlu ile telefonda konuşup konuşamayacağını sordu ve "6 aydır konuşmuyoruz" şeklinde konuştu. Hakim, bu talebin üzerine "her türlü temas yasak" kararı verdi.DİLAN POLAT’IN GÖZYAŞLARI İÇİNDE İFADESİ
Dilan Polat savunmasında "Ben Banu Parlak'ı tanırım kendisi 6 yıllık arkadaşım. Küsüp barıştığımız dönemler oluyordu. İş yeri kurşunlanmadan önce işleri konusunda benden yardım, destek istemişti. Ben de kendisine seve seve yardım edeceğimi söyledim. Daha sonra sosyal medyada haberleri görünce haberim oldu. Can güvenliğinin olmadığını ve bizi sorumlu tuttuğuna dair paylaşımlar gördüm. O ana kadar aramızda problem yoktu. İş yerinin kurşunlandığını da basın ve sosyal medyadan öğrendim. Bu sırada yargılandığımız kişilerle de hiçbir bağlantımız yoktur. Daltonlar çetesi eşimi ve beni de tehdit etmiştir. Bununla alakalı mesajlar da mevcut" ifadelerini kullandı. Polat savunması sırasında da duygulanarak gözyaşlarına boğuldu."KAFAM ÇOK KARIŞIKTI HERKES SALDIRI HALİNDEYDİ”
Dilan Polat savunmasına şöyle devam etti: "Can Dalton bana 'Senin namusunu elinden alacağım' diye mesajlar da iletmişti. Bizi tehdit eden kişilerle aynı dosyada neden yargılanıyoruz bilmiyorum. Gürcistan'a 2018-2019 yıllarında hamilelik dönemimde gittim. Yemek yedim ziyaret ettim döndüm. Sosyal medyada ön planda bir hayat yaşıyorum. Maddi durumumuzun iyi olmasından dolayı farklı yollarla Halil İbrahim Kalkan'ın haraç kesmek istediğini düşünüyorum. Pendik şubemize giderek 'Tabelaları indirin' demişti. Çalışanların elinde ses kayıtları da mevcut. Benim Banu Parlak ile husumetim yoktu. Neden böyle bir konuda beni ve ailemi hedef gösterdi anlamıyorum. Dosyada bahsi geçen kimseyi aile üyelerim dışında yani tanımıyorum. Video için de ben sosyal medyada o dönemde aleyhime paylaşımlar yapılıyordu. Çocuklarım ve ailem için. Kafam çok karışıktı herkes saldırı halindeydi. Suçlamayı kabul etmiyorum."![](https://habereksprescomtr.teimg.com/haberekspres-com-tr/uploads/2024/04/banu-parlak-in-guzellik-merkezi-kursunlama-17265193-8232-m.png)
ENGİN POLAT: BİZİM HİÇ KİMSE İLE BİR ALAKAMIZ YOK
Engin Polat ise savunmasında şunları bildirdi: "Banu Parlak'ı tanımam. Görüşmüşlüğüm yoktur. Bir gün sosyal medyada 'Benim başıma bir şey gelirse Dilan ve Engin Polat sorumludur' diye açıklamalar yapıyor. Ben de eşime bu kadın senin arkadaşın değil mi neden böyle yapıyor ara kendisi ile görüş dedim. Eşim 'Ben aramam dedi' ben de üzerine düşmedim. Ama karım iyi niyetli olarak aramış benim sonradan haberim oldu. O ara çok mesele vardı. Kara para aklama. Onun da gerçek olmadığını yakında göreceğiz. Bu arkadaşın dükkanı kurşunlanmış. Akabinde bizden şikayetçi olmuş. İfadeye çağırdılar gittik. Olay bundan ibaret bizim hiç kimse ile bir alakamız yok."“DİĞER SANIKLARI MAHKEMEDE ÖĞRENDİM”
"Ben diğer sanıkların olduğunu bu mahkemede öğrendim şu an. Yalancı tanık Halil İbrahim Kalkan, bizi tehdit edip şubelerimizi arayıp Sezgin ve Engin Polat ile görüşeceğim diyerek tehdit ediyordu. Bu daha önceden de başımıza geldi. 'Onları şöyle yapacağım böyle yapacağım, bu tabelaları indirin bundan sonra burada Dilan Polat yazmayacak Halil İbrahim Kalkan yazacak' diyormuş. 2-3 ay devam etti. Biz telefon sapığı diye dikkate almadık. Lakin bir gün Pendik şubemize gidip tehditte bulunmuş. Babama 'bu böyle olmaz gidelim şikayetçi olalım fiziken de üzerimize gelmeye başladı' dedim. Gayrettepe'ye gidip şikayetçi olduk. Açılan davalar sonucu bu şahıs ceza aldı öyle biliyorum. Bu şahıs 'ben Sezgin Polat'a 500 bin TL borç verdim bunu almak için arıyorum' diye kılıf uydurmuş. Bu kılıfına daha sonra Banu Parlak'ı ekledi. Güya Banu Parlak'ın vurulmasını istemişiz karşılığında para teklif etmişiz. Yalancı bir tanıktır."“BEN VE AİLEMDE EN UFACIK BİR DELİL BULUNURSA HER TÜRLÜ CEZAYA RAZIYIM”
Gürcistan ile hiçbir bağlantısının olmadığını belirten Engin Polat, "Bağlantımı bırakın orada olan birini 1 kere bile telefon ile aramadım. Gürcistan'a 4-5 sene evvel 6 aile çift olarak tatile gittik" dedi. Engin Polat devamında "Ben Daltonlar çetesini de tanımam. 2 ay önce gazete okurken öğrendim. Can Dalton daha önce eşimi tehdit etmişti. 2 dükkanım 3 ayrı zaman diliminde kurşunlandı. Ben de bunun üzerine şerefsizler diyerek video paylaştım. Bu adam daha sonra bana yanıt verdi. 'Bundan sonraki mermi sana' diye cevap verdi. Bu dosyada iftiraya uğradık. Ticari itibarımız zedelendi. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum. Yalanın ve iftiranın delili olmaz. Ben ve ailemde en ufacık bir delil bulunursa her türlü cezaya razıyım" dedi.![](https://habereksprescomtr.teimg.com/haberekspres-com-tr/uploads/2024/04/banu-parlak-in-guzellik-merkezi-kursunlama-17265193-2719-m.png)