Karşıyaka Belediyesi'nin 2 yıl önce hizmete aldığı Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi, yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Merkez, 2 yıl içerisinde toplam 2076 çocuğa hizmet verdi. Bu süreçte, 1144 kulüp sporcusunun performansı ölçülerek, 932 bireysel başvuru sonucunda uygun spor branşlarına yönlendirme yapıldı.Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Karşıyaka’mızda çocuklarımız gerek okullarında gerekse kurslarda erken yaşlarda sporla tanışıyorlar. Bu süreçte, çocukların kendilerine uygun, yetenekli olabilecekleri branşlara yönlendirilmelerini önemsiyoruz."Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi, Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu'nda faaliyet gösteriyor. Uzman kadrosuyla ücretsiz ölçüm ve yönlendirme hizmeti sunan merkez, çocukların sportif yeteneklerini keşfetmeyi ve kabiliyetlerine uygun spor branşlarına yönlendirmeyi amaçlıyor.Merkezde yapılan testlerde, 8-10 yaş aralığındaki çocuklara sportif yetenek ölçümleri; 11-18 yaş aralığındaki gençlere ise sporcu performans testleri uygulanıyor. Test sonuçlarına dayanarak çocuklara ve gençlere uygun spor branşları belirleniyor. Merkez, okula gidemeyen çocuklar için ise okulların spor salonlarında da ölçüm hizmeti sunuyor.Merkezin açıldığı günden bu yana toplamda 2076 ölçüm ve test gerçekleştirildi. Bu süre zarfında bireysel olarak başvuran 8-10 yaş grubundaki 932 çocuk doğru spor branşlarına yönlendirilirken, 1144 kulüp sporcusunun performans testleri yapıldı. Ayrıca, 19 kulüp ve 6 kolej merkeze başvurarak ücretsiz hizmetlerden yararlandı. Yapılan yönlendirmelerin ardından velilerin isteği üzerine 41 sporcu belirli aralıklarla görüşmeler yapılarak takibe alındı.
DESTEK SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZTemel amaçlarının çocuk ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve sağlıklı gelişimlerine destek sunmak olduğunu belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’da her yaştan yurttaşımız spora ilgi duyuyor. Belediyemizin imkanları çerçevesinde hem altyapı yatırımları yaparak hem de çeşitli etkinliklerle spora destek oluyor, sağlıklı bir toplum için üzerimize düşeni yapıyoruz. Karşıyaka’mızda çocuklarımız gerek okullarında gerekse kurslarda erken yaşlarda sporla tanışıyorlar. Bu süreçte, çocukların kendilerine uygun, yetenekli olabilecekleri branşlara yönlendirilmelerini önemsiyoruz. 2 yıl önce hizmete açtığımız Sportif Yetenek Ölçüm ve Spora Yönlendirme Merkezi’mizle bu noktada önemli bir misyon üstlendik. Kulüpler ya da okullar aracılığıyla başvuran genç sporcularımızın performans ölümünü yapıyoruz, yine toplu ya da bireysel başvuru yapan 8-10 yaş arası çocuklarımızın da yetenek testlerini gerçekleştirerek kendilerine en uygun sporla tanışmalarına aracılık ediyoruz. Spor, çocuklarımızın hem beden hem de ruh sağlığına destek sunan önemli bir unsur. Karşıyaka bir spor kenti; çok başarılı sporcular yetiştirmiş bir kent. Bu başarıyı daha da ileriye götürmek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
SİSTEM NASIL ÇALIŞIYORTamamen dijital altyapı ile gerçekleştirilen testlerde çocukların vücut analizi ve kilo, boy ölçümü yapılıyor. Ardından çocuklar; esneklik, el kavrama kuvveti, el/göz koordinasyonunu inceleyen disklere dokunma, uzun atlama, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, mekik, denge, dikey sıçrama, sırt-bacak kuvveti ve bükülü kol asılı kalma testlerine tabi tutuluyor. Son olarak da fotoselli cihazların yer aldığı alanda sesli uyarı sistemi ile çalışan sürat, çeviklik ve mekik koşusu gerçekleştiriliyor. İnsan faktöründen bağımsız dijital ve birbirine entegre sistemler sayesinde çocukların testlerde elde ettiği başarı oranları anlık olarak rapora yansıtılıyor. Bu oranlar doğrultusunda da hangi spor branşında daha yetenekli olabileceği yüzdelik oran olarak belirleniyor. Merkezde sportif yetenek ölçümün dışında, 11-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlerimiz için sportif performans ölçüm ve takip hizmeti de veriliyor. Genç sporcuların testleri belli aralıklarla yenilenerek gelişimi izlenebiliyor. Merkez bu doğrultuda amatör ve profesyonel takımların alt yapılarına da hizmet verebiliyor.
DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU Karşıyaka Suat Cemile Balcıoğlu Spor Salonu’ndaki sportif yetenek ve performans ölçümlerine katılmak için www.karsiyaka.bel.tr web adresinden randevu talebinde bulunulabiliyor, 0 549 260 02 23 numaralı hattan detaylı bilgi alınabiliyor.
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65b11a4f0ef08.png)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65b11a560d5ae.png)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65b11a62f3980.png)