İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Urla ve Karaburun ilçelerinde içme suyu altyapısını güçlendirmek için çalışmalarına devam ediyor. Şebeke kaynaklı kayıpları azaltmayı ve şehir geneline kesintisiz içme suyu sağlamayı amaçlayan projede, toplam 48 kilometre uzunluğunda yeni içme suyu hatları inşa ediliyor.Eğlenhoca, Saip, Esendere, Küçükbahçe, Yenice, Yağcılar ve Demircili mahallelerine hizmet verecek olan yeni içme suyu hatları, şehirdeki mevcut altyapıyı güçlendirmeyi hedefliyor. İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, su arızalarını ve kesintilerini önlemek amacıyla 48 kilometre uzunluğunda yeni borular döşeniyor. Eğlenhoca ve Saip mahallelerinde 10 kilometrelik içme suyu şebeke hattı imalatı tamamlandı ve devam eden çalışmaların Haziran ayında tamamlanması planlanıyor.“Kayıp-kaçak oranı azalacak”Eğlenhoca Mahallesi’ndeki çalışmalar hakkında bilgi veren İşletmeler 3. Bölge Dairesi Başkanı Alper Nazlı, “Projemiz kapsamında Karaburun’un 4, Urla’nın 3 mahallesinde kalite standardı yüksek borularla içme suyu şebeke ve iletim hattı yenileme çalışması yapıyoruz. Kullanım ömrünü doldurmuş şebeke ve branşman hatlarımızı yeniliyoruz. Toplam 48 kilometrelik içme suyu hattı döşeme çalışmalarımızı tamamladığımızda kayıp-kaçak oranını azaltarak su kaynaklarımızı verimli kullanmaya devam edeceğiz” dedi.“Su kalitesi yükselecek”Çalışmaların Saip Köyü’nde de devam ettiğini belirten Nazlı; “Özellikle yaz aylarında Karaburun genelinde nüfus artışı ve yağışların azalmasından dolayı kuyulardaki su miktarı yetersiz kalıyordu. Bu durum sularımızdaki tuzluluk oranını da yükseltiyordu. Proje kapsamında Saip köyünde yaklaşık 2,5 kilometrelik içme suyu hattını tamamlamak üzereyiz. Projemiz tamamlandığında Karaburun ve Urla’nın köylerinde su kalitesini yükselterek vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sağlayacağız” diye konuştu.
BELEDİYE HABERLERİ
Yayınlanma: 17 Ocak 2024 - 14:04
İZSU, Yarımada'da İçme Suyu Altyapısını Güçlendiriyor: Yeni Hatlar Devreye Alınıyor
İZSU, Urla ve Karaburun'da içme suyu altyapısını güçlendirmek amacıyla Yarımada'ya yeni içme suyu hatları ekliyor. Toplam 48 kilometre uzunluğundaki projede, şehir geneline kesintisiz içme suyu ulaştırmayı hedefliyor.
BELEDİYE HABERLERİ
17 Ocak 2024 - 14:04