İzmir Serbest Bölgesi Sürekli Eğitim Merkezi (İZSEM) tarafından düzenlenen “2024 Yılında Türkiye Ekonomisi Konferansı”, Gaziemir'de faaliyet gösteren firmaların üst düzey yöneticilerini bir araya getirdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi ve BASİFED Başekonomisti Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal ve SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi Pazarlama Müdürü Dr. Mevlüt Çetinkaya'nın katılımıyla gerçekleşen konferansta, Türk ekonomisinin yapısal sorunları ve risklere karşı iş dünyasının alması gereken önlemler ele alındı.
Enflasyon: Can Yakıcı Sorun
Konferansın açılışında konuşan İZBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, siyasi değişkenlerin ekonomik parametreler üzerindeki etkisinin devam ettiğine dikkat çekerek, bu durumun yılın ikinci yarısından sonra değişmesini umduklarını belirtti. Türk ekonomisinin can yakıcı sorunlarının başında yüksek enflasyonun geldiğini vurgulayan Sevimli, geçen yılki yüzde 64,77'lik enflasyonun son 22 yılın en yüksek yıllık oranı olduğunu ifade etti. Bu durumun şirketlerde ciddi işletme sermayesi kaybına neden olduğunu söyleyen Sevimli, "Şirketlerimiz, kazanmadıkları paraların vergisini ödemek zorunda kalıyor." dedi.Yapay Zeka ve Şirketlerin Geleceği
İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, konferansta yapay zeka uygulamalarının işletmelerin yönetim süreçlerinde daha fazla yer alacağı bir döneme girildiğini belirtti. Hızla gelişen yapay zeka uygulamalarının işletmelere etkileri üzerinde duran Küçüközmen, iletişim, ekip çalışması, empati gibi becerilere odaklanan şirketlerin yapay zeka konusunda daha başarılı olduklarını vurguladı.SEO Optimizasyonu ve Özgün Haber
İş dünyasının can yakıcı sorunu olan enflasyon ve geleceğin trendi yapay zeka konulu konferans, Gaziemir'deki iş dünyasının önemli temsilcilerini bir araya getirdi. Bu önemli etkinlik, SEO optimizasyonuyla desteklenerek, yerel aramalarda öne çıkacak şekilde özgün bir haber formatında sunuldu.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65a4dc1056957.jpg)