Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında, İzmir'de düzenlenen bir proje ile yaklaşık 200 yükümlü, yarıyıl tatilinde 5 ilçede okulları boyuyor, temizliyor ve tadilat işlerini üstleniyor.Karşıyaka denetimli serbestlik Müdürlüğü'nün yargı alanında bulunan Karşıyaka, Çiğli, Menemen, Aliağa ve Foça ilçelerinde, yükümlülerin cezalarının bir kısmını kamuya yararlı işlerde çalıştırarak tamamlamaları kararlaştırıldı. Seçilen 50 kamu çalışma yükümlüsü, 2 ekip halinde günde 4 saat olmak üzere, Karşıyaka ilçesinde bulunan Mürşide Altınçubuk Ortaokulu'nu boyayıp, gerekli temizlik, bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştiriyor. Yükümlüler, işlemleri ikinci dönem eğitimine yetiştirmek için hummalı bir şekilde çalışmaya devam ediyor.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65bfbefcc5d17.jpg)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65bfbf0351e05.jpg)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65bfbefcc5d17.jpg)
“Öğrencilere Ayrı Motivasyon Katacak”
Boyama ve tadilat işlerini yerinde takip eden Karşıyaka Denetimli Serbestlik Müdürü Orhan Kaykaç, “Eğitim öğretime 19 Ocak'ta ara verilmesi nedeniyle bu arayı öğrencilerimiz için verilen bu molayı değerlendirerek okullarımızı 2 haftalık süreçte ikinci yarı yıla hazırlamak istedik. Kamu çalışma yükümlülerimizle özellikle Karşıyaka ve Menemen ilçelerinde bulunan ve acil ihtiyaç duyulan okullarımızı tespit ettik. Bu okulları daha hijyenik ve bakımlı hale getirmek, çocuklarımızın haftaya okullarına yenilenmiş ve temizlenmiş olarak başlamalarını sağlamak, onlara ayrı bir motivasyon katacağını düşündük. Temizlik, bakım, onarım ve boya işlemleri için çalışmalarımıza başladık” dedi.Projeye dair görüşlerini paylaşan Kaykaç, sözlerine şu ifadeleri ekledi:“Kamu yararına çalışma yükümlülüklerini yerine getirmek, kanunlarla ihtilafa düşmüş kişilerin topluma verdikleri zararı toplum için çalışarak ödemeleri, toplum içinde vicdani bir rahatlamaya neden oluyor. Aynı zamanda bu projenin, yükümlülerimizin tekrar suç işlemesini engelleyeceği etkenleri güçlendirmek, topluma karşı sorumlu bireyler olmalarını sağlamak adına ne kadar önemli olduğunu düşünüyoruz.”![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65bfbf0351e05.jpg)
“Gençler ve Çocuklar Geleceğimiz”
Yaptığı işten dolayı mutlu olduğunu belirten bir yükümlü, “Çevre düzenlemesi, boya ve badana gibi işlemleri yapıyoruz. Günde 4 saat çalışıyoruz. Gayet mutluyuz. Gençler ve çocuklar geleceğimiz. Gereken ne ise sonuna kadar yapmaya hazırız. Okulların açılmasına az bir zaman kaldı. Bu sebeple hızlı bir şekilde hareket ediyoruz” diye konuştu.Öğrenciler için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden bir diğer mahkum, “Böyle bir sosyal proje içinde bulunmaktan çok mutluyuz. Burada küçük kardeşlerimize faydamız dokunabildiyse ne mutlu bize. Böyle sosyal projeler olduğu sürece biz gönüllüyüz. Bahçe bakımları yapıldı, şu anda boyama işlemleri yapılıyor. Elimizden geleni yapıyoruz” şeklinde konuştu.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65bfbf08b2a4e.jpg)