İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde dar gelirli vatandaşlara hizmet veren Bizİzmir Dayanışma Noktaları'nı daha kapsayıcı, sürdürülebilir ve nitelikli hale getirme amacıyla CIPPS programına katıldı. Bu program kapsamında Kuşadası'nda düzenlenen çalıştayda uluslararası ortak akıl ile dayanışma noktalarının standartları yükseltildi.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65aa2d2561d3b.png)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65aa2d2561d3b.png)
Bizİzmir Dayanışma Noktaları ve Uluslararası İş Birliği
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in öncülüğünde kurulan Bizİzmir Dayanışma Noktaları, uluslararası ortak akıl faaliyetleriyle yoksullukla mücadelede önemli bir rol üstleniyor. İhtiyaç noktalarında sunulan günlük sıcak yemekten psikososyal desteğe, okuma-yazma kurslarından ağız ve diş bakımına kadar geniş bir yelpazede hizmet sunan bu noktalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde sürdürülebilir bir şekilde geliştiriliyor.CIPPS Programı ve Kuşadası Çalıştayı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Lund Üniversitesi ve Raoul Wallenberg İnsan Hakları ve İnsani Hukuk Enstitüsü iş birliğiyle gerçekleştirilen CIPPS Programı çerçevesinde Kuşadası'nda düzenlenen ara dönem çalıştayına katıldı. Türkiye ve Kuzey Makedonya'dan 23 katılımcının bir araya geldiği bu çalıştayda, ülke ekipleri değişim projelerini sundu, geri bildirimler alındı ve deneyimler paylaşıldı.Yoksullukla Mücadelede Dönüm Noktası
CIPPS programı, yoksulluk ve yoksunlukla etkili mücadelede bir dönüm noktası olacak. Program, işlevsel çeşitlilik gösteren bireylerin, yaşlıların, kadınların ve çocukların haklarına odaklanarak belediye hizmetlerini ve kamusal alanları iyileştirmeyi hedefliyor.Bizİzmir Dayanışma Noktaları'nın Rolü
Bizİzmir Dayanışma Noktaları'nın yerinde hizmet modeli, elde edilen başarı ile benzer destek ağlarının kurulmasına öncülük edecek. Program sayesinde, şehirleri kapsayıcı, güvenli, dayanıklı ve sürdürülebilir hale getiren sürdürülebilirlik hedefine katkı sağlanacak.İş Birliği ve En İyi Uygulama Paylaşımı
Program, farklı belediyelerden gelen profesyonellerin oluşturduğu bir ağ aracılığıyla iş birliğini artıracak ve en iyi uygulamaların paylaşımını teşvik edecek. Bu sayede benzer zorluklarla mücadele eden belediyeler birbirlerinden öğrenip daha etkili çözümler bulabilecekler.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65aa2d19cc861.png)