Son günlerde ülke genelinde üst solunum yolu enfeksiyonu vakalarında ciddi bir artış yaşanıyor. Bu artışın başlıca sebeplerinden biri olan Influenza yani grip vakalarının çoğalması, hastanelerin acil servislerini neredeyse imkansız hale getiriyor.Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Türkü Yağmur Nehir, konuyla ilgili olarak, “Son zamanlarda influenza yani grip vakalarının arttığını görüyoruz” açıklamasını yaptı. Grip vakalarındaki bu artışın beraberinde, aile sağlığı merkezlerine ve acil polikliniklere başvuruda önemli bir yoğunluk yaşandığını belirtti.
"HER ŞİKAYET SAĞLIK KURULUŞUNA BAŞVURUYU GEREKTİRMEZ"Nehir, acil servislerdeki ve aile sağlığı merkezlerindeki yoğunluğun azaltılabileceğini söyleyerek şunları dile getirdi:“Her şikâyet, bir sağlık kuruluşuna başvuruyu gerektirmez. Bu hastalıkların çoğu kendiliğinden iyileşir. 1 haftadan uzun süren şikayetler olduğunda, ateşin tedaviye rağmen düşmediği durumlarda, öksürüğün fazlalaştığı, özellikle soluk alıp vermekte zorlanma başladığı durumlarda, 2 yaş altı çocuklarda ve risk grubundaki hastalarda (diyabet, hipertansiyon, kardiyovasküler hastalıklar, astım vb.) hızlı soluma, zor nefes alma gibi bir durum olduğunda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir” BU BELİRTİLERE DİKKAT!İnfluenza döneminde bolca sıvı tüketiminin önemli olduğu belirtilirken, beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğinin de altı çiziliyor.İnfluenza, ani başlayan ateşle birlikte, yaygın vücut ağrısı, kas ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı, bazen burun akıntısı ile kendini gösterebiliyor.Daha gürültülü bir tabloya hâkim olan bu hastalık, viral bir hastalık olması nedeniyle kendiliğinden iyileşebiliyor ancak nezleye göre daha fazla komplikasyon gösterebiliyor. (Sözcü)
Yoğunluk Nedeniyle Randevu Bulmak Zorlaşıyor
Grip vakalarındaki artışın etkisiyle, hastaların aile sağlığı merkezlerinde randevu bulmakta zorlandığını vurgulayan Nehir, "Hastaların acil servislere yönlendirilmesiyle de acil polikliniklerde büyük bir yoğunluk yaşanıyor" dedi.Grip vakalarının etkisiyle yaşanan yoğunluğun, sağlık sistemi üzerinde baskı oluşturduğunu belirten Dr. Türkü Yağmur Nehir, halktan gerekli önlemleri almalarını ve grip aşısı olmalarını istedi.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65a45b8c3605e.png)