Gaziemir Belediyesi, 2019 yılının Nisan ayından itibaren 2024 yılının Ocak ayına kadar 27 bin 631 hayvanın tedavisini ve bakımını başarıyla gerçekleştirdi. Ayrıca, 395 can dostu yeni bir yuva bulmalarına öncülük ederek onları sahiplendirdi.
Veteriner Sağlık Hizmetleri ve Rehabilitasyon Çalışmaları
Gaziemir Belediyesi, sokak hayvanlarının sağlık ve bakım ihtiyaçlarını karşılamak adına kapsamlı bir
Veteriner Sağlık hizmetleri programı yürütüyor. Bu program, sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, salgın hastalıklara karşı aşılama, sahiplendirme, kimliklendirme, kayıt altına alma, barındırma ve tedavi gibi tüm gereksinimlerini içeriyor. Belediye, yeni teknolojiyle donattığı klinikte hayvan ameliyatlarını da başarıyla gerçekleştirebiliyor.
Sokakta Yaşayan Hayvanların Bakımı ve Kayıt İşlemleri
Belediye personeli, sokakta yaşayan hayvanların tamamının bakım işlemlerini ve sağlık taramasını yapıyor. Hayvanlar, kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra yasa gereği aldıkları bölgeye geri bırakılıyor. Ancak, sokakta yaşayamayacak durumda olanlar özel bakımevlerine yerleştirilerek güvenli bir ortamda yaşamaları sağlanıyor.
Yaralı Hayvanların Tedavisi ve Rehabilitasyonu
Veteriner İşleri Müdürlüğü, araç çarpması ve doğa olayları gibi durumlarda yaralanan hayvanların tedavi ve bakımlarını üstleniyor. İlk müdahale olay yerinde yapıldıktan sonra özel donanımlı araçlarla yaralı hayvanlar polikliniğe taşınıyor ve burada tedavi ediliyor. Gerekli durumlarda ameliyatlar gerçekleştirilip, hayvanlar belediyenin Geçici Hayvan Bakım Evi’nde kontrol altında tutularak özel tedavi programları uygulanıyor.
Gaziemir Belediyesinin 5 Yılda Gerçekleştirdiği Çalışmalar
Gaziemir Belediyesi'nin veteriner sağlık hizmetleri kapsamında, 2019 yılı Nisan ayından bu yana geçen 5 yıllık süreçte 27 bin 631 hayvanın tedavi ve bakımı tamamlandı. Bu süreçte, 6 bin 66 hayvanın
Kısırlaştırma işlemi gerçekleştirildi ve sağlığına kavuşturulan hayvanların 395'i sahiplendirilerek yeni bir yuva buldu.