Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Bir TV'de canlı yayına konuk olarak Efes Selçuk'un gelecek beş yılına dair önemli açıklamalarda bulundu. Marka Kent olma sürecinden, gelecek projelere kadar birçok konuya değinen Filiz Başkan, Efes Selçuk'un Dayanıklı Kent Vizyonu çerçevesinde şekilleneceğini ifade etti.Efes Selçuk'un marka kent olma sürecinde önemli adımlar attıklarını belirten Filiz Başkan, Selçuk Belediye Meclisi'nin 1980'lerde aldığı kararla başlayan logoda "Efes Selçuk Belediyesi" yazısının bulunduğunu hatırlattı. "Biz aslında sadece o logonun okumasını yaptık. 'Efes Selçuk' markasını oluşturmanın en iyi yolu, Efes ile Selçuk'un bütünlüğünü sağlayabilecek etkinlik ve organizasyonlarla o kompozisyonu tamamlayabilmekti" diyen Filiz Başkan, gelen ziyaretçi sayısını artırmakla birlikte kent ekonomisine de katkı sağlama hedefinde olduklarını vurguladı.Başkan Ceritoğlu Sengel, "Bugün geldiğimiz noktada sadece Efes Selçuk değil, İzmir değil, tüm Türkiye 'Efes Selçuk'u' içselleştirdi" şeklinde konuştu.
HALK İÇİN HALKLA BERABERGörev süresi boyunca çalışmalarının gelişen şartlar doğrultusunda “5 Hedef 50 Proje” başlığının ötesinde yer aldığına dikkat çeken Filiz Başkan; “Aday adayıyken bir şeyleri yazıyorsunuz ve onları uygulamak istiyorsunuz. Sonra hiç düşünmediğiniz başka bir durumla karşı karşıya kalıyorsunuz. Misal, Efeslim Kart Projemiz var. Benim projelerimin içerisinde böyle bir şey yoktu ama bir baktık ki bir şeye ihtiyaç var. O yüzden yapmış olduğumuz projelerin yanı sıra karşılaştığımız zorluklara karşı ne yaptığımız çok önemli. Pandemi denen bir krizle karşılaştık. Dediğim noktada bir gün halkın ucuz ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için pandemi döneminde pazar tezgâhı açıp da soğan satacağım hiç yoktu. Aslında 5 yıl içerisinde biz halk için halk ile el ele bir kampanya yürüttük” diye konuştu.İYİ Kİ BAŞKAN OLDUN FİLİZSosyal belediyecilik başlığı altında öğrencilere verilen Ulaşım Desteği, Eğitimhane Projesi ve İlk Cep Harçlığı Projesi gibi projelerin geri dönüşlerine değinen Filiz Başkan; “İnsana dokunan projeler benim için ayrıca kıymetli. Biliyorsunuz ekonomik krizden en çok etkilenen eğitim almaya çalışan gençler oluyor. Bu anlamda hayata geçirdiğimiz projelerin geri dönüşlerini aldığımda; “İyi ki başkan oldun Filiz, iyi ki devam ediyorsun diyorum” dedi. HİÇBİR İCRA DOSYAMIZ YOKBeş yıl içerisinde Efes Selçuk Belediyesi’nin mali olarak kazandığı ivme hakkında bilgi veren Filiz Başkan; “Hiçbir icra dosyamız yok. Allah'a şükür emekçimize hiçbir borcumuz olmadığı gibi emekli olan arkadaşlarımızın ikramiyeleri ve tazminatları da ödendi. Öteki taraftan Adalet ve Kalkınma Partisi zamanında esnaflar belediyeye mal vermek istemiyorlardı. Şu anda bütün esnaflarımızla çalışıyoruz. Aslında belediyenin parasını tekrar kente kazandırıyoruz. Şu an gayet iyi bir ekonomik durumumuz var” dedi.Gelecek dönem için dayanıklı kent vurgusu yapan Filiz Başkan; “Pandemi, ekonomik kriz ve deprem bize kriz belediyeciliğini öğretti. İşte biz bu yüzden “Dayanıklı Kent” konferansını yaptık. Kentlerin pandemi, ekonomik kriz ve deprem hariç birçok şeye karşı dayanıklı hale gelmesi lazım. Pandemi ya da ekonomik kriz bize şunu öğretti; “Kentli kendine ve kentlisine sahip çıkarsa, o döngüyü sağlarsa işte o dayanıklılık oluşuyor” dedi.NE YAPACAĞIMIZI BİLİYORUZÖnümüzdeki dönem için projelerinin hazır olduğunu belirten Filiz Başkan; “Bütün değerlerimize sahip çıkarak, katlayarak ve bundan sonraki noktada da hiçbir şekilde o kararlılıktan vazgeçmeyerek bir belediye başkanlığı yapacağız. Şimdiye kadar koruduk, kalkındırdık. Halkın talepleri, kentin dayanıklı hale gelmesi ve bundan sonraki bütün adımların da önceden yapmış olduğumuz projeleri sürdürülebilir hale gelmesiyle birlikte çok daha olgun bir şekilde ne yapacağımızı biliyoruz. Çünkü dümenin başındayız” dedi.
Gelecek Beş Yılın Vizyonu
Filiz Başkan, gelecek beş yıl içinde Efes Selçuk'un dayanıklı kent vizyonu çerçevesinde neler planladıklarını detaylı bir şekilde anlattı. Kentin markalaşması, tanıtımı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme hedefleriyle ilgili projelerini paylaştı.Selçuk'un Turistik Potansiyeli
Efes Selçuk'un turistik potansiyelini değerlendiren Filiz Başkan, kente gelen ziyaretçi sayısını artırmak için yapılan çalışmalara vurgu yaparak, turizmin kent ekonomisine olan olumlu etkilerini ele aldı.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65c6398f808c6.png)