Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Mimarlık Fakültesi tarafından düzenlenen "Cumhuriyetin 100. Yılında Tasarımla Düşünmek" başlıklı 6. Ulusal Öğrenci Fikir Projesi Yarışması'nın ödül töreni ve kolokyumu gerçekleştirildi. DEÜ Rektörlüğü tarafından 29 Ekim 2023'te duyurulan yarışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılını kutlamak adına büyük ilgi gördü.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65d2fe98aa5bc.jpeg)
YENİ UFUKLAR AÇACAKTören programında konuşan DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Refik Korkusuz, DEÜ’nün mimarlık eğitiminde Türkiye’nin sayılı yükseköğretim kurumlarından birisi olduğuna dikkat çekti. DEÜ Mimarlık Fakültesi’nin yarışma ile mimarlık alanında yeni ufuklar açmayı hedeflediğini vurgulayan Korkusuz, “Mimarlık sanat ruhunun açığa çıktığı, kültürel aidiyetin tezahürü bir alandır. Geleceğe yönelik kültürel köprüleri inşa eden mimarlar, bu bakımdan medeniyetin de taşıyıcısıdırlar. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı dolayısıyla geleceğin parlak mimarlarının yaratıcı projelerini taçlandırdığımız yarışmamızın ödül törenine katılımları için tüm konuklarımıza, DEÜ ailemize ve yarışmamıza destekleri için sponsor kuruluşlar olan Folkart, Batıçim ve Yem Kitabevi'ne teşekkür ediyor; yarışmamızda derece elde eden ve katılım gösteren tüm öğrencilere öğrenim ve meslek hayatlarında başarılar diliyoruz” dedi. Ödül töreninin ardından programın kolokyum bölümü gerçekleştirildi. Tören programı, Mimarlık Fakültesi Fuaye Alanı’ndaki proje sergisinin gezilmesi ile sona erdi.
Özgün Tasarımlar Yarıştı, Ödüller Sahiplerini Buldu
DEÜ Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu'nda gerçekleşen törene, DEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Refik Korkusuz, DEÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tutku Didem Altun, sponsor kuruluşların temsilcileri ve birçok akademisyen katıldı. Yarışmaya 60'tan fazla öğrencinin tek ya da grup halinde sunduğu özgün tasarımlarla katılması, etkinliğin önemini bir kez daha vurguladı.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65d2fe98aa5bc.jpeg)
Başarıya Giden Yol: 100. Yıl Kutlamalarına Katkı
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yıl dönümü anısına düzenlenen yarışmanın ödül töreninde, 7 farklı kategoride dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden Ahmet Hilmi Yılmaz ve Batuhan Seçkin birincilik ödülüne layık görüldü. İkincilik ödülü ise Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden Kaan Yanık'a gitti. Erciyes Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nden Celil Emre Kınalı ise 3.ülük ödülüne layık görüldü.Yarışmanın Ardındaki Hikaye
Türkiye'nin farklı üniversitelerinden katılan Mimarlık Bölümü öğrencilerinin projelerinin değerlendirilmesi sonucunda belirlenen ödüller, öğrenciler arasındaki yaratıcılığı ve tasarım becerilerini öne çıkardı.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65d2fe7782d8c.jpeg)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/02/65d2fe745e97e.jpeg)