Çevre Mühendisi Onur Emrah Yıldız, CHP'den
Çiğli Belediye Başkanlığı için aday adayı olduğunu açıkladı. Yıldız, katıldığı bir televizyon programında ilçesinin acil eylem planı gerektiren sorunlarını ve özellikle deprem riskini vurgulayarak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
Çiğli'deki Sorunlar ve Öncelikler
Onur Emrah Yıldız, Çiğli'deki pek çok sorun başlığının bulunduğunu ifade ederek, öncelikli olarak
Deprem Riski ve kentsel dönüşümü gösterdi. İlçedeki konutların büyük bir kısmının 2000 yılı öncesinde inşa edildiğini belirten Yıldız, bu yapı stokunun denetime ve dönüşüme muhtaç olduğunu vurguladı. Ayrıca, "Maraş depremi ilçemizde yaşansaydı, kıyamet olurdu. Bu görev bizim olursa; takvimimizin en başında
Kentsel Dönüşüm olacak." şeklinde konuştu.
İmar ve Yapı Stoğu Analizi
Yıldız, Çiğli'deki mekânsal adrese dayalı kayıt sistemi (MAKS) verilerine göre 22 bin 275 yapının bulunduğunu ve bu yapıların toplamda 110.830 bağımsız birime denk geldiğini belirtti. İlçedeki konutların yüzde 56'sının 2000 yılı öncesinde yapıldığını ve bu durumun ciddi bir dönüşüm ihtiyacını ortaya koyduğunu ifade etti.
Acil Eylem Planı ve Liyakatlı Kadrolar
Onur Emrah Yıldız, ilçenin acil eylem planına dikkat çekerek, bu planın zaman kaybetmeden uygulanması gerektiğini söyledi. Ayrıca, yönetimde liyakatın önemine vurgu yaparak, kadroların belediyecilik hizmetlerinde yeterliliğe sahip olması gerektiğini belirtti. Yıldız, "Bu şehirler bizim. Çiğli hepimizin. Ve zamanı geri alamıyoruz." diyerek sorumluluk alacaklarını ve kadroları oluşturarak çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.