Buca Belediyesi,
Deprem Haftası dolayısıyla düzenlediği etkinliklerle kentte deprem farkındalığı oluşturuyor.
Buca Belediyesi Arama Kurtarma Birimi BUCAKUT, çeşitli etkinliklerle kentte deprem bilincinin artırılmasına yönelik önemli adımlar attı.
BUCAKUT Ekiplerinden Bilgilendirici Standlar ve Eğitimler
Deprem Haftası kapsamında BUCAKUT üyeleri, Şirinyer Pazar Yeri, Gediz Sevgi Yolu ve Hasanağa Bahçesi'nde stantlar açarak broşürlerle vatandaşları bilgilendirdi. BUCAKUT, öğrencilere yönelik acil durum ve temel afet bilinci eğitimleri de Buca Süleyman Bilgen İlkokulu'nda gerçekleştirdi. Ayrıca öğrencilerin katılımıyla deprem tahliye tatbikatı düzenlendi. Belediye binası önünde çadır kuran BUCAKUT, Bucalılara ekipman tanıtımı da gerçekleştirdi.
Panelde Afet Yönetiminin Rolü Ele Alındı
Buca Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde düzenlenen "Afet Yönetiminde Yerel Yönetimlerin Rolü" paneline, BUCAKUT Ekip Lideri Mehmet Fatih Barış'ın moderatörlüğünde, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Afet Yönetimi Anabilim Dalı'ndan öğretim üyeleri Prof. Dr. Gökhan Tenikler, Prof. Dr. İbrahim Güray Yontar ve Prof. Dr. Yunus Emre Özer katıldı.Prof. Dr. Gökhan Tenikler, depremin önceden tahmin edilmesinin toplum üzerinde dramatik etkiler yaratabileceğini belirtirken, yanlış tahminlerin paniğe neden olabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. İbrahim Güray Yontar, masabaşı tatbikatının saha tatbikatı kadar önemli olduğunu vurgulayarak, muhtemel afet senaryolarına hazırlanmanın karar verme süreçleri ve koordinasyon mekanizmalarını değerlendireceğini ifade etti. Prof. Dr. Yunus Emre Özer, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Uluslararası Afet Azaltma Stratejisi çalışmalarına dikkat çekerken, Mehmet Fatih Barış, elli yıl önce yaşanan doğal afetlere dair gazete kupürlerini paylaşarak bilimsel çalışmaların bu tür olayların üstesinden gelebileceğini vurguladı.