Buca Belediyesi, depreme dirençli bir kent oluşturma hedefi doğrultusunda, Afet Koordinasyon Merkezi'ni faaliyete geçiriyor. Bu önemli adım, olası afet durumlarına hızlı ve etkili bir müdahale imkanı sağlayarak kenti güvenli hale getirme amacını taşıyor.Başkan Erhan Kılıç: "Afetler değil, tedbirsizlikler can alıyor. Buca’mızı her türlü afete daha hazır hale getirmiş durumdayız."Buca Belediyesi, Yıldız Mahallesi'nde 7 bin 500 metrekarelik alanda kurduğu Afet Koordinasyon Merkezi ile Ege Bölgesi'nde belediye eliyle hayata geçirilen ilk merkez olma özelliğini taşıyor. Merkezin 20 Ocak Cumartesi günü saat 14.00'te düzenlenecek olan açılış töreniyle faaliyete geçmesi planlanıyor. Afet Koordinasyon Merkezi, afet durumlarında kentin mülki amirlerini bir araya getirerek Kriz Masası oluşturacak ve müdahalenin tek bir merkezden yönetilmesine olanak tanıyacak.BUCAKUT: Türkiye'nin Dört Bir Yanına KoşuyorBuca Belediyesi, kurduğu arama kurtarma ekibi BUCAKUT ile Türkiye'nin dört bir yanına koşma kapasitesine sahip. Bu ekip, afet durumlarına anında müdahale edebilme yeteneğiyle önemli bir acil durum gücü oluşturuyor. Merkezde, BUCAKUT ekiplerinin 7/24 hazır bulunacağı belirtilirken, vatandaşlara ve sivil toplum kuruluşlarına afet hazırlık eğitimleri de verilecek.
Başkan Erhan Kılıç: "Buca Afete Daha Hazır Hale Geldi"Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, ülkede yaşanan afetlerin tedbirsizlik nedeniyle meydana geldiğine dikkat çekerek, Buca'nın her türlü olası afete karşı daha hazır hale getirildiğini vurguladı. İzmir depreminin ardından kurulan BUCAKUT'un, Türkiye genelinde ihtiyaç halinde hızlı bir şekilde harekete geçtiğini belirten Başkan Kılıç, afet durumlarına hızlı müdahalenin önemini vurguladı.
Tam Donanımlı Merkez: Krizleri Sağlıklı Yönetme HedefiBaşkan Erhan Kılıç, kente kazandırılan Afet Koordinasyon Merkezi'nin her türlü afet durumunu en donanımlı şekilde yönetme amacıyla oluşturulduğunu belirtti. Merkez, müdürler, personel ve kentin üst düzey yöneticilerini bir araya getirerek fiziksel ve teknolojik olarak kapsamlı bir afet yönetim kapasitesine sahip olacak.
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65a9bfab0b8f3.png)
![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65a9bfae2567f.png)