Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde, Cumhur İttifakı tarafından MHP'ye bırakılan belediye başkan adayı Seçim öncesi AK Parti içinde krize yol açtı. Bu gelişme, AK Partili adaylardan Uğur Taş ve Zülküf Dilli'nin bağımsız olarak seçime katılacaklarını açıklamasına neden oldu.
Beşikdüzü MHP'ye bırakıldı, AK Parti'de kriz çıktı: Bağımsız gireceklerGazete Duvar'dan Fatih Saygın'ın haberine göre Trabzon'un tek CHP'li belediyesi Beşikdüzü'nde yerel seçim için Cumhur İttifakı'nın tercihi MHP'nin adayı Barış Öztürk oldu.ADAY MHP'DEN GÖSTERİLDİ, AK PARTİ'DE KRİZ ÇIKTI8 aday adayı bulunan AK Parti'nin 14 Mayıs 2023 Genel Seçimleri'nde 4 bin 352 oy aldığı ilçede 1202 oy alan MHP'nin adayını göstermesi ise partide tepkilere yol açtı. Aday adayları alınan kararla şaşkınlığa uğrarken, Uğur Taş ve Zülküf Dilli adaylıklarını bağımsız sürdüreceklerinin mesajını verdi.2014 Yerel Seçimleri'nde AK Parti'nin kazandığı ilçe 2019 Yerel Seçimleri'nde Ramis Uzun'un adaylığıyla CHP'ye geçmişti. CHP ise Ramis Uzun'un katılmadığı ön seçimden çıkan Cahit Erdem'i aday gösterdi. Uzun ise 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Erdem’in aday gösterilmesi sebebiyle partisinden istifa ettiğini açıklamıştı. Bu kararın parti içinde tartışmalara neden olmasının ve İYİ Parti'nin de kendi adayını çıkaracak olmasının ilçede dengeleri AK Parti lehine değiştirmesi bekleniyordu ancak adayın MHP'den çıkması kurguları değiştirdi.(HALK TV)
MHP'ye Devredilen Belediye Başkan Adaylığı
Beşikdüzü ilçesinin belediye başkan adaylığı, Cumhur İttifakı içindeki yerel dinamiklere bağlı olarak MHP'ye devredildi. Bu karar, AK Parti içinde sürpriz bir gelişme olarak değerlendirilirken, ilçe siyasetinde dengelerin değişeceği öngörüldü.AK Parti'de Oluşan Kriz
MHP'ye devredilen adaylık, AK Parti içinde bir krize neden oldu. Parti içindeki aday adayları, bu kararı beklemeyerek şaşkınlık yaşadı. belediye başkan adaylığı için planlarını yapan AK Partililer, bu gelişme sonrasında yeni bir strateji belirleme zorunluluğu hissetti.Bağımsız Adaylar Uğur Taş ve Zülküf Dilli
AK Parti içindeki krizle birlikte, belediye başkanlığı için adaylık başvurusu yapan Uğur Taş ve Zülküf Dilli, bağımsız olarak seçime katılacaklarını açıkladı. Bu adım, AK Parti içindeki rekabetin ve siyasi dinamiklerin karmaşıklığını artırdı.![](https://www.demokratizmirgazetesi.com/images/files/2024/01/65a6876f2a282.png)